Blogowanie

Ekologia w firmie – 5 sposobów, by wspierać środowisko

Troska o środowisko nie powinna być jedynie kwestią mody czy dostosowywania się do wymogów prawa. To przede wszystkim konieczność wynikająca z odpowiedzialności za własne otoczenie. Warto pamiętać również o tym, że proekologiczne postawy mogą przynieść firmom zauważalne oszczędności – a w wielu przypadkach wystarczą jedynie niewielkie zmiany procedur. Sprawdź, w jaki sposób Twoja firma może wspierać środowisko!

Ekologia powinna odgrywać istotną rolę zarówno w dużych, międzynarodowych koncernach, jak i mniejszych przedsiębiorstwach. Małe kroki mogą bowiem czynić ogromną różnicę – w kondycji środowiska oraz finansach i wizerunku firmy. Oto 5 niewielkich zmian, które warto wprowadzić w przedsiębiorstwie.

Recykling odpadów

Każdy mieszkaniec Polski wytwarza rocznie około 300–350 kg śmieci. Duża część może zostać poddana recyklingowi, jednak… nie zawsze się tak dzieje. W wielu gospodarstwach domowych nie ma bowiem zwyczaju segregowania odpadów. Właśnie dlatego tym bardziej warto dbać o to w biurze, stawiając odpowiednie pojemniki i segregując surowce, które można ponownie wykorzystać – puszki czy szklane lub plastikowe opakowania.
Dobrym pomysłem okaże się również wydzielenie miejsca na zbiórkę:

  • baterii – jedna nieprawidłowo zutylizowana bateria może zatruć nawet 1 m3 gleby i 400 l wody;
  • nakrętek – następnie zostaną oneprzekazane na cel charytatywny (za 1 kg nakrętek można otrzymać około 70 gr, im więcej jednak takich niewielkich cegiełek, tym łatwiej osiągnąć cel).

Zmniejszenie zużycia papieru

Papier należy do surowców najbardziej eksploatowanych w biurze. Tymczasem każde 100 kg zużytych kartek (około 40 ryz) to 2 wycięte drzewa. Jak zatem oszczędzać papier? Najprostsze sposoby to:

  • zapisywanie dokumentów w formie plików komputerowych;
  • niedrukowanie bez potrzeby wiadomości e-mail i innych materiałów.

Ograniczenie wykorzystywania papieru z reguły pociąga za sobą również inne oszczędności, takie jak zmniejszenie zużycia tuszu do drukarki czy brak konieczności wygospodarowania dodatkowej przestrzeni do przechowywania dokumentów.

Zmniejszenie ilości produkowanych odpadów

Przedsiębiorstwa produkują również duże ilości odpadów plastikowych, takich jak butelki czy folia do pakowania. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom dostęp do wody pitnej – często realizuje to poprzez dostawy wody butelkowanej. Zamiast tego warto postawić na dystrybutor wody filtrowanej, który nie generuje odpadów w postaci pustych plastikowych butelek. Jak wynika z badania Water Expert przeprowadzonego przez firmę Eden, ponad połowa respondentów, którzy wybrali ten sposób dostarczania wody dla pracowników, za jeden z powodów zmiany podaje właśnie troskę o środowisko.
Co więcej dystrybutor wody filtrowanej Eden poza zmniejszeniem ilości plastikowych odpadów jest przyjazny dla środowiska również ze względu na:

    • niskie zużycie energii elektrycznej,
    • filtry podlegające recyklingowi,

o 69% niższą emisję CO2 – w porównaniu do regularnie kupowanych plastikowych butelek.

Odpowiednia utylizacja sprzętów

Po zakończeniu okresu sprawności sprzętów biurowych nie należy wyrzucać ich razem z innymi odpadami, lecz prawidłowo zutylizować. Zawarte w nich substancje chemiczne (jak rtęć, związki bromu czy kadm) są bowiem bardzo szkodliwe dla środowiska i mogą doprowadzić do zanieczyszczenia wody i gruntu oraz stać się powodem poważnych schorzeń u organizmów żywych (także u człowieka).
Konieczne będzie oddanie zużytych urządzeń do jednego z Punktów Zbierania Odpadów Niebezpiecznych lub Punktu Zbierania Elektrośmieci. Dotyczy to zarówno sprzętów takich jak laptopy i drukarki, jak i ekspresów do kawy. Zużyte sprzęty trafiają następnie do zakładu przetwarzania, gdzie następuje ich bezpieczny demontaż, a część pozyskanych materiałów jest wykorzystywana do produkcji nowych urządzeń.
Warto przy tym pamiętać, że w przypadku dzierżawy ekspresu do kawy po zużyciu urządzenie zostanie odebrane przed firmę, która go dostarczyła, a następnie właściwie zutylizowane.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Proces wytwarzania energii elektrycznej jest związany z wydzielaniem do atmosfery szkodliwych gazów. Firma troszcząca się o środowisko powinna więc dokładać wszelkich starań, by minimalizować jej zużycie.
Gaszenie świateł w nieużywanych pomieszczeniach stanowi najprostszy sposób na oszczędzanie energii elektrycznej. Kolejnym krokiem będzie natomiast zakup energooszczędnych urządzeń biurowych i wymiana klasycznych żarówek na energooszczędne oświetlenie LED.